Gmina Mieroszów to malownicze i pełne spokoju miejsce usytuowane w obszarze Sudetów Środkowych u styku Gór Kamiennych i Stołowych. To wymarzone miejsce wypoczynku zarówno dla osób szukających wyciszenia w kontakcie z naturą, jak i osób szukających niecodziennych wrażeń.
Niezwykle rzadkie specyficzne warunki terenowe i prądy termiczne występujące w górach G Suchych umożliwiają uprawianie sportów lotniczych takich jak lotniarstwo czy paralotniarstwo. Sprzyjające lotnictwu warunki wykorzystywane były już w latach 30-tych XX wieku, kiedy to w Nowym Siodle działała szkoła szybowcowa. Obecnie kolorowe „skrzydła” glajciarzy nad mieroszowskim niebem na stałe wpisały się już w lokalny krajobraz.
Niezliczona ilość szlaków turystycznych (konnych, rowerowych i pieszych), a także tras biegowych, przyciąga miłośników sportów letnich jak i zimowych. Do najczęściej uprawianych dyscyplin zaliczyć można choćby uświęcone wieloletnią tradycją narciarstwo biegowe, rozpropagowane początkowo przez Skandynawów, którzy tłumnie odwiedzali sanatoria w Sokołowsku, a obecnie dzięki odbywającemu się corocznie Biegowi Gwarków (od 1978 r.) oraz Biegowi Skalnika.
Rozbudowana sieć szlaków rowerowych sprzyja rozwojowi kolarstwa górskiego, które wciąż zyskuje nowych sympatyków. Każdy z miłośników tej formy wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie. Do dyspozycji jest 7 tras o różnej skali trudności, o łącznej długości ponad 70 km.
Aby odkryć i docenić urzekające swym naturalnym pięknem przyrody bogactwo Gminy Mieroszów należy wybrać się na wycieczkę pieszą. Wędrując szlakami pieszymi napotkamy niezliczoną ilość romantycznych i pełnych wdzięku zakątków, które sprzyjają wyciszeniu i osiągnięciu wewnętrznego spokoju, czy też natrafić na zapierające dech w piersiach widoki z licznych punktów widokowych, które są idealnym miejscem chociażby n plener fotograficzny. Na obszarze całej Gminy zostały rozlokowane skandynawskie wiaty turystyczne, w których każdy strudzony wędrowiec, rowerzysta czy grzybiarz znajdzie schronienie i miejsce do odpoczynku.
Mieroszów, jak zobowiązuje historyczna nazwa Friedland, to wciąż „Spokojne Miejsce”